Červen 2008

Téma: EMO

22. června 2008 v 12:49 | Literník |  Rozhovory
Dneska jsem se vrhla s dotazy na človíčky, kteří se zajímají o EMO, popřípadě se k tomuto stylu přímo hlásí. Ozvaly se mi dvě slečny, Niky a Psycho_Dolls, které ochotně zodpověděly mé otázky o EMO stylu, o hudbě, o pozérech a dalších věcech, které k emu rozhodně patří.

Téma: Tokio Hotel

15. června 2008 v 15:46 | Literník |  Rozhovory
Jako první téma jsem si vybrala Tokio Hotel, protože jsou určitě jednou z nejostřeji sledovaných skupin u nás. Fanynky po nich šílí, antifanoušci brojí proti fanouškům a nezávislí pozorovatelé se celou situací baví nebo ji naprosto ignorují.
Na rozhovor jsem si vybrala dvě skalní fanynky, které mi ochotně zdůvodnily svůj zájem o německou skupinu a zároveň napsaly vlastní názor na antifanoušky a jejich postoj.

Rozhovory - úvod do rubriky

15. června 2008 v 15:17 | Literník |  Rozhovory
Na blogu jsem se prozatím věnovala literatuře, povídkám a kritikám. Ale chtěla bych, aby Literník měl také jiné zaměření, aby mohl čtenáři nabídnout i názory na jiné věci, které se přímo netýkají literatury, ale třeba světa a lidí. Pro začátek jsem zařadila do rubrik novou kategorii - rozhovory. Vždy na jedno téma vyberu človíčka (nebo i více zájemců), kteří budou ochotni odpovídat na mé všetečné otázky. Záleží jen na nich, v jakém světle se návštěvníkům blogu ukáží a jak obhájí svůj zájem o dané téma. V komentářích s nimi můžete souhlasit či nesouhlasit.
A ještě malá poznámka: odpovědi jsem nijak neupravovala a nebudu k nim připisovat žádný komentář. Obrázek o lidech, o kterých budou rozhovory, si udělejte sami:o)

PovíDka HP (SaNduSska )

14. června 2008 v 16:19 | Literník |  Rýpavá Lit
Název: PovíDka HP
Autorka: SaNduSska
Blog: www.wizardword.blog.cz
Typ povídky: FF, Harry Potter
Komentář: v počtu chyb sice povídka nezvítězila nad kapitolovkou Puberťačky mno..., přesto jsem často nevěřícně kroutila hlavou. Měla jsem tu čest s tak nepochopitelnými chybami, že jsem začátkem dokonce uvažovala, zda je čeština skutečně mateřským jazykem autorky.

Avatar

14. června 2008 v 9:47 | Literník |  Filmové postřehy
Avatar
Nechť si říká kdo chce co chce, mě tenhle film naprosto okouzlil. Ano, bez mučení se přiznávám, že jsem nenasytný konzument komerčních amerických sci-fi trháků. Dokažte mi, že tímto postojem klesám v žebříčku inteligence!
Že děj filmu je prakticky o ničem, jsem se dočetla už nesčetněkrát, ale zahazovat film, (či jakékoliv dílo: obraz, knihu...) jen proto, že nemá hlubokou myšlenku (nebo obsahuje myšlenku zcela prvoplánovou) je dle mého soudu mimo. Film (a umění vůbec) sloužil vždy především k zábavě. To, že se jeho prostřednictvím dá sdělit i něco víc, je jen třešničkou na dortu.

Profily spisovatelů

14. června 2008 v 9:32 | Literník
Profily spisovatelů:

Jules Verne

12. června 2008 v 10:33 | Literník |  spisovatele
  • Datum narození, místo: 8.2. 1828, Nantes, Francie
  • Datum úmrtí, místo: 24.03.1905, Amiens, Francie
  • Studium: práva v Nantes
  • Rodina: právník Pierre Verne (otec), Honorie Morelová (manželka), Michel Verne (syn)
  • Stručný životopis: do velkého světa literatury jej uvedl Alexandr Dumas st., Jules Verne vždycky vykazoval sklony k literatuře a jeho vášeň, cestování, se promítala v jeho tvorbě. Jeho první úspěšný román, Pět neděl v balóně, mu zajistil smlouvu na dvacet let a také finanční jistotu. Díky svému úspěchu se mohl věnovat jen psaní. Byl světoznámý jako autor knih pro mládež, přestože jeho cílem byla sci-fi literatura pro dospělé. Kromě románů se také věnoval básním a dramatům, avšak ne s tak velkým úspěchem.
  • (Zdroj: www.spisovatele.cz)

Každý slovo spisovný? Grr...

12. června 2008 v 10:09 | Literník |  Rýpavá Lit
Zaostřeno na: www.copak.blog.cz
Tentokrát mě opět upoutal jeden zajímavý článek. Čtrnáctiletá Eliška, která se podepisuje pod přezdívkou Shady nebo Elis, se jednoho krásného dne velice nudila a rozhodla se vypsat v krátkém článku, co jí připadá naprosto out, jak nám překládá již v úvodu: ,,Takže...jaksi se zase nudím...a tak sem sepíšu věci,který prostě nejsou in(podle mě!!)...a proč...;)"

Příběh: Emo

10. června 2008 v 13:22 | Literník |  Rýpavá Lit
Autorka původního textu:
EMOBAYUSKA
Blog: www.muysweth-emo.blog.cz
Glosa: Literník
Typ povídky: emotivní emo-příběh
Komentář: tady je můj první pokus o glosování. Jako svého pokusného králíka jsem si vzala jeden velice zajímavý text, který mě přímo sváděl: ,,Oglosuj mě!!!" Přes mou silnou vůli jsem nemohla tomuto pokušení odolat a pustila se do toho. Doufám, že mě za mou slabost neodsoudíte.

I průměrně vzdělaný člověk...kopíruje

10. června 2008 v 13:11 | Literník |  Můj pohled
Kopírky, kopírky, kopírky. Věčné to téma, na které můžeme diskutovat hodiny, bohužel nikdy situaci nevyřešíme. Ať se budeme snažit jakkoliv, stále budou existovat lidi s mírnou úchylkou na klávesnicovou zkratku CTRL+C. Takže co dělat? Je jen jediná možnost: vysmát se jim a tím jim dát jasně najevo, jak jsou ubozí. A to je tématem mého článku: vysmát se lidem, kteří na kopírování opravdu ,,dojeli" a v očích inteligentních čtenářů klesli pod úroveň záchodové mísy. Přináším konkrétní ukázku toho, jak se z vás během chvilky může stát podprůměrně vzdělaný člověk.

History revue

10. června 2008 v 12:44 | Literník |  Z tisku
Procházíte se krámkem a narazíte na rozsáhlý regál s časopisy a novinami. Očima projíždíte tituly a nestačíte se divit. Z nejmenovaných bulvárních plátků na vás křičí zaručené novinky o současných vztazích v kruhu naší české smetánky, nejnovější skandály v oblasti politiky a vůbec jedna neuvěřitelnější zpráva vedle druhé. Z jiných časopisů se naopak můžete dozvědět, jaké barvy zrovna frčí, zda je Paris Hilton In nebo Out, jak sbalit svého idola do sedmi dnů...Pokud jste své hledání nevzdali a pokračujete dále, možná budete příjemně překvapeni. Existují totiž naštěstí i takové časopisy, jejichž obsah vás přece jen trochu intelektuálně obohatí. A mezi tyto vzácné kousky patří i ,,nově" magazín History Revue.

Harry Potter a útěk do minulosti

9. června 2008 v 15:57 | Literník |  Rýpavá Lit
Na blogu BAMI, který v poslední době navštěvuji celkem často, jsem narazila na několik parádně oglosovaných povídek. Vybrala jsem jednu s názvem Harry Potter a Útěk do minulosti, u které jsem se opravdu velice pobavila. Holt, autorky glosů se ve své práci opravdu vyznají. Další tvorbu Babu a Kami (včetně pokračování Útěku do minulosti) naleznete na jejich blogu, www.bami.blog.cz. Přeji přeji příjemné počtení a autorkám glosů hodně štěstí při jejich příští tvorbě.

AMNESTY - rychlá pomoc

5. června 2008 v 11:49 | Lit

Kam posílat dopisy:

1. Huimin District People's Court, Huiminqu Renmin Fayuan, Yun Zhangsheng, Jin Chuan Kaifa qu Huhehaote Shi 0471-3606010, Nei Menggu Zizhiqu, People's Republic of China.
2. Huimin District People's Procuratorate Huiminqu Renmin Jiancha Yuan, Yan Zhengwei, Gang tie lu 298 hao, Huhehaote Shi 010000, Nei Menggu Zizhiqu, People's Republic of China.
3. Political and Legal Committee, Zhengzhi Falu Weiyuanwei, Li He Shuji, Bei Mashenmiao Jie Huhehaote Shi 010000, Nei Menggu Zizhiqu, People's Republic of China.
4. Mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Čínské lidové republiky v ČR, Huo Yuzhen, Pelléova 18, 160 00 Praha 6 - Bubeneč.

Vzorový dopis v českém jazyce:

Vážené vedení soudu, Vážené vedení prokuratury, Vážený pane tajemníku, Vážená paní velvyslankyně,

žádáme Vás o informace o právním postavení paní Jen Tung-fej a jejího manžela Čchiao Jung-fanga, stoupenců Fa-lun-kungu.
Znepokojuje mne, že tito manželé jsou zadržování jen kvůli své víře, což je porušením jejich práva na svobodu projevu.

S úctou,

Vzorový dopis v angličtině

Dear Head of the Court, Dear Head of the Procuratorate, Dear Secretary, Dear Madam Ambassador,

I ask for information about the legal situation of Falun Gong practitioners Yan Dongfei and her husband Qiao Yongfang.
I am concerned that the couple have been detained solely for their belief which is a violation of their right to freedom of expression.

Yours sincerely,

Více informací o případu


Máte dotaz či připomínku?

5. června 2008 v 11:22 | Literník
Chcete-li vyjádřit názor ohledně tohoto blogu, něco se vám líbí popřípadě nelíbí (uvítám chválu i kritiku), neváhejte a zanechte mi komentář. Za pochvalu ráda poděkuji, kritiku si vezmu k srdci. Rovněž uvítám vaše nápady, tipy na kritiku, rady a na otázky určitě odpovím. Jen prosím žádné vulgární komentáře. Jak jsem již uvedla v úvodu: komentářů vulgárnějšího rázu se nezaleknu a budu je směle mazat:o)
Literník

Puberťačky mno....(Olushka)

5. června 2008 v 11:14 | Literník |  Rýpavá Lit
Název: Puberťačky mno...(nejsem si tak docela jistá počtem teček, u každé kapitoly se lišil:o))
Autorka: Olushka (čti Oluška)
Typ povídky: FF, Tokio Hotel
Komentář: bohužel kapacita článku na blog.cz (tedy omezený počet znaků) mi nedovoluje upozornit na všechny chyby v této kapitolovce a pravděpodobně by jeden článek nestačil ani na jeden z dílů. Ale v podstatě jsem ráda, že musím omezit svou kritiku na to nejzákladnější, protože prodírat se takovým hororem dopodrobna by mi přivedlo infarkt...

I na internetu je třeba dávat najevo, kdo a co je nejlepší!

4. června 2008 v 22:11 | Literník |  Rýpavá Lit
Zaostřeno na: www.vi41.blog.cz
Tentokrát mému zraku neuniknul zajímavý blog slečny Alexandry, která si přezdívá Vi41 (jak poetická to přezdívka:o)) Abych to upřesnila, stránku jako takovou bych patrně ignorovala jako každou jinou tohoto typu, avšak přece jen mi neušel velice zajímavý článek, který stojí za to si přečíst. Je opravdu...obohacující.

Klišeidní úvod...

4. června 2008 v 19:10 | Literník |  O mně
Tento článek spatřil světlo světa dne 4. června 2008. A přestože je jen něco málo přes rok starý, už nebyl příliš aktuální, tak jsem se rozhodla jej trochu pozměnit.

Původním plánem pro vytvoření tohoto blogu byla literární činnost: kritiky povídek a glosy. Jak jste si mohli povšimnout (a pokud se tak nestalo, můžete to učinit nyní:o)), v menu se tyto položky vytratily. Neměla jsem totiž sílu dál a dál psát o věcech, které mi ještě následující měsíce přivozovaly posttraumatické šoky:P Nuže, nyní píšu o tom, co mě zajímá...

Rýpavá Lit však nezmizela. Na to zapomeňte:o)

To je ve stručnosti vše, co jsem vám chtěla napsat k úvodu:o)

Nejlepší z nejlepších

4. června 2008 v 18:57 | Literník |  Rýpavá Lit
Název: Nejlepší z nejlepších
Autorka: Drusilla
Blog: www.dru.blog.cz
Typ povídky: FF, Harry Potter
Komentář: má první kritika, prostřednictvím které jsem se zaměřila na dílko, které po gramatické stránce rozhodně nepatří mezi buldozery naší krásné češtiny, leč pár chybiček se přece jen našlo...:o)