Listopad 2008

Milostné písně starého Egypta - Břetislav Vachala

30. listopadu 2008 v 21:05 | Literník |  Knihy
Na českém trhu se vyskytuje jen pár opravdu dobrých překladů egyptské literatury, které by navíc byly dostupné pro obyčejnou veřejnost. Jednou z podobných je publikace Milostné písně starého Egypta pana Břetislava Vachaly, kterou mohu vřele doporučit všem milovníkům starého Egypta či poezie. Jako malou ukázku toho, jak vypadal obsah staroegyptské básně v češtině, předkládám úryvek z textu, který mě nejvíce zaujal, protože nese zajímavou myšlenku i pro moderní lidi. Stačí si pod pyramidami, faraony a papem představit něco jiného:o)

Koutek vážné hudby: Claude Debussy

29. listopadu 2008 v 12:18 | Literník |  hudba

Jakožto vášnivá milovnice vážné hudby jsem se rozhodla představit vám jednoho z mých velkých oblíbenců. Je jím úžasný a skvělý francouzský hudební skladatel - Claude Debussy (v odkazu se blíže seznámíte s jeho životem a dílem, já jen podotknu, že je představitelem impresionismu.)
Na klavír se učím už jeho druhou skladbu, první byla Arabesque, tou druhou je Clair de lune. Obě dvě jsou úplně kouzelné a snad si najdu čas nacvičit nějaké další:o)

S.O.S. - hledá se cukr!!!

27. listopadu 2008 v 11:00 | Literník |  Střípky z mého života

Lidem, kteří jsou závislí na nějakém druhu jídla (čokoláda, brambůrky, čínské polívky) a není dne, kdy by si svou vyvolenou lahůdku nezakoupili, jsem se vždycky smála a byla jsem hrdá na to, že jsem naprosto svobodný člověk, kterého žádné pochutiny nemohou nijak ovládat. Dneska sklaplo i mně.
Ráno jsem si vstala o půl desáté (ležím doma s těžkou přetěžkou nemocí:)) a první věc, ke které jsem namířila, byla varná konvice. Uvařila jsem si vodu a chtěla si nachystat své oblíbené kafíčko. Abyste věděli, složení takového mého oblíbeného kafíčka je mléko do 1/3 hrnku (dobře, dobře, přiznám se, že někdy liju mléko do poloviny hrnku, káva není aspoň tak horká a lépe chutná) a samozřejmě nesmí chybět tři lžičky, popř. kostky cukru a dvě lžičky kávy (platí pro standardní hrnek, většinou si však kávu vařím do obrovského kotle, kde se jednotlivé dávky zdvojnásobí.) A tady nastal velký problém - doma nebyl cukr (a má dupa byla neskonale líná na to, aby zaběhla do obchodu.)
Řekla jsem si, že si tedy pro tento den uvařím čaj - leč i na takový nápoj mám svůj vlastní recept: půlka vymačkaného citrónu a...tři kostky cukru. A tady nastal problém. Ne, že bych nemohla pít čaj neoslazený, bohužel zrovna ten náš je takovou tou náhražkou ovocného čaje, která sice vypadá jako čaj, ale v žádném případě nechutná jako čaj a ani to není opravdový čaj!!! (Pche, příště jdu nakupovat JÁ!) Tedy cukrem a citrónem tomu "čaji" dodám alespoň trochu chuti.
Uvažovala jsem nad tím, že bych si udělala svůj oblíbený koktejl. Ale opět mě zradilo složení - banány, mléko a....hádejte co? CUKR. Ke své smůle jsem si nemohla uvařit k snídani ani krupicovou kaši s piškoty!!!
Co z toho plyne? Jsem hnusný, cukrový zhýčkanec, který nedokáže bez cukru žít. Respektive - dokáže, ale příznaky takového závisláka v situaci, kdy se mu nedostává potřebná dávka cukru, jsou opravdu strašlivé. Tak tedy, do budoucna budu muset cukr asi postupně, po velmi malých krůčcích, omezovat, abych byla fyzicky i psychicky připravena na případnou krizi. A pro dnešek to budu muset vydržet...

Bestseller, espantajo.blog

26. listopadu 2008 v 12:39 | Literník |  Glosy
Katka
Před chvilkou jsem si přečetla zajímavou úvahu (mám-li to tak nazvat) a rozhodla jsem se ji zveřejnit na svém blogu (snad autorka nebude nic namítat), protože některé myšlenky jsou opravdu zajímavé a dotýkají se i mě samotné. Takže přeji příjemné počteníčko a nezapomeňte si prohlédnout autorčin blog:o)

Värttinä - folk může být bezva

26. listopadu 2008 v 9:29 | Literník |  hudba

Většina dnešní mládeže hledí na folk jako na muziku ,,pro penzisty," ale věřte mi, že folková hudba může opravdu zaujmout. Nedávno se mi do uší vedraly tóny velice temperamentní písně, kterou nazpívala, jak jsem se později dozvěděla, finská folková skupina Värttinä.
Protože nepředpokládám, že všichni tuto formaci znáte (ani já jsem donedávna neměla o její existenci ani ponětí), shrnu několik základních informací o složení a historii této báječné skupiny.
V minulosti se obsazení skupiny velice měnilo, v současné době ve Värttině působí tři vokalistky a šest doprovázejících muzikantů (více o nich ZDE). Jejich hudba je směsící ugrofinské a karelské hudby (sice nemá jedinou představu o tom, co to znamená ale možná se objeví nějaký všeznalý čtenář, který pochopí:o)) Zajímavostí určitě je, že Värttinä společně s indickým hudebním skladatelem A.R.Rahane připravila hudbu k muzikálu Pán prstenů, který měl v roce 2006 premiéru v Torontu. Muzikál se ale setkal s nechvalnou kritikou.
A jako perličku na závěr představuji několik záznamů z jejich koncertů. Pokud se vám skupina zalíbí, mohu odkázat na YouTube, popřípadě MySpace, kde si můžete poslechnout spoustu písní.

Oblíbené stránky

25. listopadu 2008 v 19:21 | Literník

Pokud se vám do rukou ještě nedostal magazín Muzikus, určitě se podívejte na internetové stránky, na kterých najdete spoustu informací o hudebních umělcích, festivalech, koncertech...zkrátka všechno, o čem zapálený muzikant rád čte.

Bandzone.cz logo

Omrzely vás již dávno profláknuté kapely? Chcete najít něco nového a neokoukaného? rkněte na bandzone, kde si podle žánrů můžete najít své nové oblíbence.

Antikrist - Friedrich Nietzsche

25. listopadu 2008 v 19:05 | Literník |  Knihy
Před několika dny jsem dočetla Antikrista, dílo známého filozofa Friedricha Nietzscheho. Jeho názory a myšlenky mě velice zaujaly. Tím nemyslím, že s nimi do jedné souhlasím, ale
rozhodně stály za to, aby o nich člověk uvažoval.
Souhrně je kniha pokusem o kritiku křesťanství a dotýká se takových témat jako kněz, Bible, mučedníci, evangelia...

Pussycat Dolls? Ne, děkuji...

25. listopadu 2008 v 13:36 | Literník |  Hudební recenze

www.ergien.blog.cz - ,,Aaaaaaaa :D Tak z týhle písničky teď šílim. :-P resp. při ní nedokážu vůbec sedět v klidu! :D Se prostě musim hejbat :D"
www.nicolescherzingerpcd.blog.cz - ,,Toto je mega super písnička a já ju upa zbožňuju! Už ju mám i v mobilu a cestou do školy si ju furt dokola pouštím!! Je upa best! Nicky tam zpívá suprově..."
www.unser-leben.blog.cz - ,,DOKONALOST ... Tralalalalaaaa ... DOKONALOST ... Tralalalalalaaaa ..."
Upalte mě, asi jsem hudební barbar:(

Sláva odpadlíkům!!!

20. listopadu 2008 v 20:50 | Literník |  Můj pohled

Zamysleli jste se někdy nad tím, jakéže to vlastně obdivujeme hvězdy pěvecké scény? Patnáctiletou krasotinku, která hlásá světu, že mír je pro ni nejvyšším ideálem, svérazného mladíčka, který před televizními kamerami slibuje, že se ani prstíkem nedotkne alkoholu a drog, či zastánce práva zvířat...
Je bezpochyby prospěšné, když se do popředí showbyznysu dostávají lidé, kteří vzdávají hold ctnostnému životu, bohužel se podobné propagace ,,superctilivých," ,,supermravných," a ,,superctnostných" lidí dnes stává spíš pouhým trendem. Disney si buduje armádu roztomilých děvčátek, které přímo prahnou po spravedlnosti a pravdě, na odpis jsou naopak alkoholoví povaleči, těhotné šesnáctileté slečny a běda Američanům, kteří nevěří v Boha!

Nemyslíš, zaplatíš

10. listopadu 2008 v 18:04 | Literník |  Můj pohled

Přestože se krátké záběry s fiktivními dopravními nehodami na obrazovce ukazují jen semtam, jistě vám alespoň jeden z nich neunikl. O co jde? Projekt ministerstva dopravy, který má cíl ukázat řidičům, jak mohou doplatit na svou nepozornost.

Neviňátka

9. listopadu 2008 v 11:47 | Literník |  Můj pohled


TV Nova už neví, jak jinak zaujmout své diváky, a proto zaútočila na trh s novým pořadem Neviňátka.
Už samotné vyjádření moderátorky Pavlíny Wolfové nám říká, že jde o projekt s krásnými ambicemi: i děti mají světu co říci. Bohužel, účinek se trochu minul s původními, vysněnými plány: