Letní shakespearovské slavnosti...

12. srpna 2009 v 16:26 | Lit |  Divadlo
...aneb možnost, jak si i mimo divadelní sezónu užít profesionální herecké výkony. Festival má tradici již deset let a probíhá ve čtyřech městech - Praze, Ostravě, Brně a v Bratislavě. K vidění je několik představení pana Shakespeara (dále jen pan S) v podání profesionálních divadelních scén v čele s herci zvučných jmen. Leč, co lahodí sluchu, nemusí lahodit náročnému divákovi.
Tento můj pesimismus však neberte vážně. Přestože svou poslední větu v předchozím odstavci míním dále rozvést, neznamená to, že byl festival k zahození. Naopak. Ale začněme nejdříve tím méně pozitivním.
Onu špatnou stránku nejlépe vystihla věta, která uvozovala recenzi ke hře Bouře:

,,Nejvýznamnější hra Shakespearova pozdního období, v níž autor bilancuje svůj život i tvorbu, stojí za vidění už kvůli výkonu JANA TŘÍSKY."

Chyba číslo jedna: skvělá hra nikdy nemůže být postavena na jednom brilantním herci. Zatímco pan Tříska ve své roli Kalibana přímo exceloval, ostatní výkony byly povětšinou k smíchu. Velkým problémem byl hlavně nevyužitý prostor, díky němuž inscenace působila příliš staticky. Stejný problém měla i hra Veselé paničky windsorské, které přilákaly diváky na jména paní Stašové a pana Polívky. No jen považte, první pohled na jeviště a kulisy vás zcela ohromí, bohužel během představení zjistíte, že výzdoba splnila jen jediný účel: zaplnění jeviště.
Společným problémem obou her byly dlouhé rozhovory, jimiž pan S ve svých dramatech příliš nešetřil. Taková místa měla spoustu možností k hereckým improvizacím, páni herci ale né. Stáli jako tvrdá Y a jejich dlouhé proslovy diváka málem unudili k smrti.
Jestli na tohle máte názor, že za to herci vůbec nemohou a že se musí držet předlohy, mohu vás ujistit o opaku. Ostravské divadlo zvládlo improvizace bravurně. Kritiky přestavení Komedie plná omylů nazvali klauniádou a já souhlasím. Ostraváci se drželi textu (stejně jako jejich kolegové z Prahy), oproti nim však dokázali využít každičkého slůvka (pantomimy, groteskní scénky, zpomalené pohyby, vtipné prupovídky mimo text...). Tomu já říkám perfektně zvládnutý pan S. Komedie s velkým K
Mezi další inscenace patřil Sen noci svatojánské. Kritiky toto představení naprosto rozcupovaly. Já poznamenám jen tolik, že tato hra nedopadla až tak špatně. Pozitivními momenty byly například taneční scény v doprovodu nádherné hudby a pěkné kostýmy (zvlášť šaty víl, jejichž konce byly ozdobeny světélky. Kýč na efekt, ale působivý:o)) Mnohdy iritující herecké výkony (např. paní Laurinové) však tyto krásné okamžiky mnohdy pohřbily.
To výkony českých a slovenských herců ve hře Jak se vám líbí byly výborné. Toto představení patřilo k jedněm z nejlpeších, které Ostrava uvedla. Žádné jiné slovo ho nevystihuje lépe než milé:o)
Poslední z her, které do Ostravy loni zavítaly, bylo polské divadlo a hra Richard III. Inscenace se mi těžko hodnotí, jelikož jsem do té doby příběh Richarda III. neznala a polštině vůbec nerozumím. Každopádně musím přiznat, že se jednalo o celkem vyvedený experiment. Režisér zapojil do hry promítací plátno, na kterém se odehrávaly scény zahrané v moderním pojetí. Diváci se rozdělili na dva tábory: jedna skupina odlišné ztvárnění klasického dramatu odsuzovala, druhá zase vítala s nadšením. Ať tak či onak, Richard III. byl pěkným zpestřením celého festivalu.

Tolik stručného pojednání k hrám Letních shakespearovských slavností. Pokud se v příštím roce rozhodnete navštívit některé z představení, vezměte si k srdci tento článek a nezapomeňte, že jména slavných herců nezaručují kvalitu inscenace:P
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 šarlot šarlot | Web | 12. srpna 2009 v 17:27 | Reagovat

Já chodím přes školní rok do Východočeského divadla v Pardubicích a musím říct, že jsem spokojená. Pár známějších herců, ale většina spíš divadelníků (ehm, divná věta :D). Nicméně taky už jsem chtěla navštívit tyhle slavnosti, ale pořád jsem se k nim nějak nedostala a možná je to dobře :). Nicméně právě v onom divadle v Pardubicích mě trochu namíchli. Já celý rok čekám na Hamleta a on pak není kvůli nemoci odehrán (avšak i Černá komedie je dobrá). No em... nějak v tom komentáři postrádám pořádek :D.

2 Terka Terka | Web | 13. srpna 2009 v 23:23 | Reagovat

na Slavnosti jsem se nedostala, ač mne na ně plakáty z tramvaje lákaly snad už od dubna, takže děkuji za jejich zprostředkování a výstižnou recenzi. A pokud chceš vidět Shakespeara nestatického, improvizovaného a troufnu si říct, že humorného (při zachování ducha tragédie!) a budeš mít někdy cestu do Prahy, doporučuji Strašnické divadlo, hru Julius Caesar. V kolonce "web" najdeš odkaz na moji recenzi.

3 Atisa Atisa | Web | 19. srpna 2009 v 16:44 | Reagovat

My jsme dostali seznam 10 knížek, co máme přečíst k maturitě, dalších 10 knížek dostaneme ve třeťáku. Takže v prvé řadě musím přečíst ty, ale díky za typy na knížky :-)

4 Zuzka Zuzka | Web | 23. srpna 2009 v 15:33 | Reagovat

Loni jsem byla na Othellovi v Praze .. A byla jsem spokojená. Kdybych dostala deku, tak bych byla ještě spokojenější.. ;o)

5 Kája.Macík Kája.Macík | Web | 28. srpna 2009 v 13:01 | Reagovat

neser :D

6 anik anik | Web | 8. října 2009 v 13:18 | Reagovat

ahojky,máš hezkej blog.pls zajdi na můj a pod designem je odkaz,zajdi tam a plsky hlásni mi,jsem jako anik,děkuji :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama