Únor 2010

Jak jsem se stala ďáblem na silnicích...

11. února 2010 v 13:23 | Lit |  Střípky z mého života
Je to už nějaký ten den, co jsem úspěšně složila zkoušku pro obdržení kartičky, se kterou mohu řídit tu velkou plechovou krabici. Byla to dřina, nervy, strach, ale hodný pan komisař se nade mnou slitoval (zvláště nad faktem, že jsem pohlaví ženského) a nechal mě projít. Sice ho to stálo velké přemáhání (zvlášť poté, co jsem nebyla schopna vysvětlit funkci spojky jinak než rukama nohama), ale udělal jistě správnou věc:o)
Krom pocitu vítězství a pýchy jsem díky autoškole nabyla spoustu nových informací, jež obohatily můj všeobecný rozhled a jakožto zkušený řidič jsem se rozhodla předat své znalosti začátečníkům, které to všechno teprve čeká.
Následující body jsou důležitá fakta, která jsem si odnesla ze svých zkušeností v provozu a ze závěrečné zkoušky:

1. Auto má (v nejlepším případě) čtyři kola, volant (tedy obrovské kolo před řidičem), dvě tyčky (odborně zváno řadící páka a ruční brzda) a tři pedály (spojka, brzda, plyn). Ostatní věci jsou sice nezbytné, ale již těžko pochopitelné, proto není třeba se jimi více zabývat.

2. Většina aut je vybavena pásy a není od věci je využít.

3. S komisařem se nevyplácí diskutovat. Pouze přikyvujte, popřípadě se doma před zrcadlem naučte roztomilý, provinilý výraz ,,Já jsem to opravdu věděl(a)...

4. Nestačí periferní pohled na zrcátek. I kdyby vás to mělo stát krční problémy, otáčejte hlavou pomalu, viditelně a pokud učitel či komisař vaši snahu přehlédnul, nebojte se ji zopakovat podruhé.

5. Dát přednost zprava neznamená zastavit uprostřed křižovatky!

6. Pokud vám jednou "chcípne" motor, není důvod se domnívat, že jste spáchali největší dopravní prohřešek.

7. Pokud vám motor chcípne víc než třikrát, může být komisař/učitel pěkně otráven.

8. Pokud vám motor chcípá na každé křižovatce, patrně jste zkoušku nesložili.

9. Parkovat do dvoumetrové hromady sněhu není prostorově možné!

10. Pokud nemůžete nohou nahmatat některý z pedálů, nemusíte se omlouvat učiteli, že jste ho "asi" zlomili. Pravděpodobně vám na něj šlápnul on.

11. Není nutné zastavovat před prázdným přechodem pro chodce.

12. Při rozsvícení oranžového světla na semaforu (po němž následuje červené) je vhodné šlápnout na brzdu, nikoliv na plyn.

13. V ulici označené modrou obdélníkovou značkou s bílou šipkou nemusíte trnout strachy z případného vyhýbání se protijedoucím vozidlům.

14. Pokud na červenou projede auto s blikajícím modrým světlem, neznamená to, že stejnou výsadu máte i vy.

15. Při závěrečných zkouškách nevyslovujte nahlas větu: ,,Páni, tuhle značku jsem ještě v životě neviděl(a)!"

Krásnou a bezproblémovou jízdu vám přeje Lit:o)