Milan Kundera

25. dubna 2010 v 17:00 | Lit |  Knihy
kultura.idnes.cz
S panem Kunderou jsem si ještě před nedávnem spojovala pouze tyto dvě informace: slavný spisovatel, který emigroval do Francie, dle fotek dosti nesympatický morous.
Když mě jednoho dne osvítilo a já se rozhodla přečíst si Žert, netušila jsem, že jsem na počátku své druhé osudové lásky (tou prvou byl Jules Verne).
Žert jsem zaklapla s nadšením a během následujících tří týdnů přečetla další tři knihy: Směšné lásky, Valčík na rozloučenou, Nesnesitelná lehkost bytí. Sama sobě jsem si trochu vyčítala rychlost, s jakou jsem všechny tři romány zhltla. Blbost si "vychutnávám" půl roku a opravdový skvost sfouknu během dvou dnů! Naštěstí pan Kundera nelelkuje a píše dál (k potěšení jednoho nadšeného čtenáře.)

Proč jsem si pana Kunderu tak rychle oblíbila (co bych troškařila, já si ho přímo zamilovala!)? Nikdy jsem si nedokázala představit, že bych četla příběhy založené na životních osudech obyčejných lidí a zabývala se jejich existencionálními problémy. Ale nesuďte mě. Romány na styl Viewegha beru jen jako takovou příležitostní zábavu (čímž se nechci tohoto autora nijak dotknout a shazovat ho v žebříčku důležitosti a potřeby).
Pan Kundera však svým knihám dává hloubku. Myšlenku. Filozofii. S každou větou jsem si více a více uvědomovala, jak jsem úžasně nedospělá a jak pan Kundera dokázal popsat věci, které si uvědomuji, jen bych je nedokázala zformulovat do slov.
Na jeho knihách obdivuji rovněž styl psaní. Sám jednou prohlásil, že jeho texty jsou jako dílo od Janáčka. Hudební skladatel by nikdy do svého díla nezakomponoval notu, která by neměla smysl. Stejně je to s Kunderovými romány. Zbytečně se vyhýbá popisu postav a prostředí, což jsem shledala z pohledu čtenáře opravdu užitečným. U některých autorů mi vadí, že příliš rozvádějí své představy, které se pak mohou bít s představami čtenáře (copak se vám nikdy nestalo, že jste si toho starého vrásčitého hrdinu představovali jako svěžího blonďáka v nejlepších letech? Či jste se po několika řádcích strašně divili, proč otevírá okno vpravo, když podle vás je určitě vlevo?). Tato "srážka dvou světů" pak ve mně osobně většinou zanechá pěkný nepořádek a to, co jsem si vysnila, nakonec zůstává neforemným nic. Když však pominete zmínit kvantum informací a necháte jen to nezbytné pro příběh, necháváte prostor svému čtenáři utvořit si stálou představu, která ho už neopustí. Světe div se, opravdu to funguje. Ještě doteď mám přesný obraz všech Kunderových prostředí, jako bych tam opravdu byla.
Další věc, která mě zaujala, je anonymita, s níž autor pracuje. Přestože v jeho románech cítíte atmosféru socialistického Československa (a mnohé situace tomu nasvědčují), sám Kundera ve většině románů dobu a místo nikdy neuvedl. Podle něj ,,romanopisec uvádí z dějin jen to, co je nutné k pochopení situace postav a jejich existencionálních otázek" a přitom se zmiňuje o neustálé snaze kritiků a odborníků odhalit, co která situace znamená, o jakém městě se zde mluví a proč...právě takoví lidé se nám z umění snaží udělat řadu jasných symbolů, které právě díky nim můžeme lehce prokouknout. A opravdová myšlenka nám pak uniká...Děkujeme těmto puntičkářům!

Pan Kundera mě potěšil nejen jako čtenáře, ale coby věčně amatérského pisálka. Díky němu jsem pochopila, že kvalita literárního dílo nemusí být vždy úměrná složitosti souvětí a počtu přívlastků:-) Navíc jeho díla obsahují leckdy velmi zajímavé a poučné informace (především jakožto milovník hudby do románů právě tento prvek takřka vždycky zakomponuje.) 
Každopádně se těším na další jeho díla dosud nepřeložená do češtiny. Údajně se Milan Kundera posunul ve své literární tvorbě a jeho romány nabyly trochu jiného rázu. Na jednu stranu toho lituji, ale chápu, že spisovatel a jeho náhled na literaturu se mění, takže se těším, až si tu jeho "změnu" budu moci přečíst.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | Web | 25. dubna 2010 v 17:43 | Reagovat

jo, mám podobný pocit. Z českých autorů čtu Kunderu snad nejraději (nebo mne aktuálně nikdo oblíbenější nenapadá), kultovní je pro mne Žert, jeho "optimismus je opium lidstva, zdravý duch páchne blbostí, ať žije Trockij", tato mnohovrstevnatost románů, kde nechybí humor, příběh, folklór, duchovno, historický kontext, láska, pomsta, trapnost, se u každého prozaika nevidí. Nesnesitelná lehkost je také skvělá a čtivá, stejně tak lázeňský Valčík, Směšné lásky, dramatický Jakub a jeho pán. Trochu mi nesedla Nesmrtelnost, kde mne bavil příběh Agnes a Laury a o trochu méně osudy velikánů (Goethe ano, ach jak jsem s ním soucítila, když trapně smekal, zatímco "fešák" Beethoven dál hrdě kráčel; potom ještě ten jeden, který měl problém dojet sexuální akt do konce a jehož jméno si nemohu vybavit...), měla jsem celou dobu pocit, že vím, jak to skončí, a také že ano, nenáviděla jsem tu mladší sestru... ale celé to bylo zase dobře provázané, hlavně román a realita, dáma u bazénu...

Jiná věc je Kundera jako osobnost. Nečetla jsem žádnou jeho ucelenou monografii s výjimkou Svět románů Milana Kundery (Chvatík), sleduji spíše jeho mediální obraz, včetně kauzy "Kundera" před rokem. Z komunikace s novináři a českou veřejností vůbec (neochota nechávat své romány překládat pro český trh) na mně tolik sympaticky nepůsobí. Což je, myslím - stejně jako řada dalších lidí, vzhledem k jeho oblibě čtenářské škoda

2 Lady Dog Lady Dog | Web | 25. dubna 2010 v 19:46 | Reagovat

Omlouvá se jestli jsem tě nějak urazila.
Já víru neodsuzuji,opravdu,ale lidi,kteří si myslí,že za všechno může Bůh a co dělá Bůh je dobré.Ano,o víru takovou se moc nezajímám,máš pravdu,moc toho o ní něvím.Ale opravdu:vadí mi lidi,kteří si myslí,že za všechno může Bůh a co dělá Bůh je dobré.
PS:článek jsme upravila,napsala jsemt o prostě špatně..

3 Lit Lit | Web | 25. dubna 2010 v 20:46 | Reagovat

[1]: Já četla vyjádření pana Kundery, jak to s tím vydávání je. Nechce je prostě vydat všechny najednou, ale má údajně plán, chce pouštět svá díla do českého éteru pomaleji.
A některé věci údajně nechce vydat vůbec, protože po mnoha letech prý usoudil, že jistých pár věcí prostě veřejnosti nabídnout nechce, což naprosto chápu. Když autor ztratí o své knize dobré mínění a nechce se s ní prezentovat, je jen na ně, jak s osudem díla naloží.

Jinak Nesmrtelnost čtu nyní a musím přiznat, že mi prozatím nelahodí tolik jako předešlé, které jsem četla (Valčík na rozloučenou, Žert, Směšné lásky, Nesnesitelná lehkost bytí...) Zdá se mi v myšlenkových pochodech někdy zbytečně rozvláčný. To ale pouze srovnávám s jeho vlastními díly. Jinak je samotná kniha skvělá.

4 Aailyyn Aailyyn | Web | 28. dubna 2010 v 22:09 | Reagovat

Četla jsem Nesnesitelnou lehkost bytí a udělala chybu, že jsem to vzala v takovém spěchu. To se asi musí číst v klidu a dlouze.

5 tereza-cervena tereza-cervena | Web | 29. dubna 2010 v 18:35 | Reagovat

Nevím, co je na tom vtipného. My nemůžem mít snad vlastní komunitu, když pro nás v autorském klubu není místo?;D Myslím, že ano:-);-)

6 Tomáš Tomáš | Web | 18. května 2010 v 21:27 | Reagovat

Nedávno jsem v televizi viděl jeho Ptákovinu ztvárněnou členy pražského Činoherního klubu a musím říct, že ač šlo v podstatě skutečně o ptákovinu, mělo to v sobě tolik nuancí a skryté filozofie, že pro mě Milan Kundera bude navždy Pan Kundera.

7 LostriS LostriS | 15. prosince 2010 v 20:01 | Reagovat

já jsem od Kundery četla zatím jen Nevědomost (nevím, jestli je to přesně česky, protože jsem to musela přelouskat ve francouzském originále) a taky se mi to opravdu líbilo a stejně jako Ty jsem musela ocenit jednoduchý, nepřikrášlený styl, kterým sděluje přesně to, co chce a ani o trochu víc. Co se týká vydávání jeho ostatních knížek v ČR, prý je to tak, že nechce jejich překlad svěřit nikomu než sobě, ale nemá na to čas. Takže mám takový pocit, že se jich dočkáme až po jeho smrti. Svoji komunistickou minulost a prázdné idealistické verše s ní spojené odvrhl a myslím, že svůj negativní názor na režim vyjádřuje ve svých knihách dostatečně. Kdybychom každého trestali za jeho mladické ideje, zřejmě bychom vymřeli ;-)  jinak moc hezkej blog :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama